Debica

Son yılların iktisat tabloları incelendiğinde ülke bazlı grafiklerde Polonya’nın son derece istikrarlı ve başarılı bir yükselme içerisinde bulunduğu gözlemlenebilmektedir. bilhassa geçtiğimiz beş yılda mühim ve gözle görülmektedir ilerlemelerin söz konusu bulunduğu bu gelişim süreci bir çok fazla ekonomik alandaki faaliyetlerinin yanı dizi, ülkemize de bilhassa turizm piyasası başta olmak üzere pek çok alanda yansımaktadır.

Polonya’nın bu gelişim süreci arasında ekonomisinde güçlenen ve gelişen isimleri içinde 1937 yılında hizmete hükümetin desteği ile başlamış olan Debica da yer almaktadır. zamanımızda üretimini yapmakta olduğu lastiklerin kalitesi yardımı ile Polonya’nın bir numaralı oto lastik firması olmayı başaran Debica, dünya çapında bilinmekte olan ve saygı duyulan firmalar arasında yer alıyor. 1995 yılı Debica’nın başarıları ve tanınırlığı açısından bir dönüm noktası olmuştur. 1995 yılına dek yaptıkları çalışmalarda başarılı olan firmaya Goodyear Tire ve Rubber Company talip olmuş ve şirketin e.99 bu gibi ciddi bir orandaki hisselerini satın almıştır. Elbette bu ortaklık borsa piyasalarında Debica hisselerine tavan yaptırmış, markayı bütün dünyaya duyurmuştur.

Bu ortaklık Debica’ya kalitesini ve ürünlerini tüm dünyaya duyurma ve pazarlama imkanı sağlamakla birlikte, firmanın Goodyear’dan aldığı veriler ve Ar-Ge destekleri ile çok aşırı daha çağdaş bir üretim ağına da sahip olmasını sağlamıştır. bu zamanlarda dünya çapındaki en kaliteli tam çelik kamyon lastiklerini, off road tipi araç lastiklerini ve tarım araçlarının lastiklerini üretmekte ve pazarlamakta olan firmanın bu başarısı üretim teknolojilerine duyduğu talep ve sahip bulunduğu deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Debica’ya bu denli büyük bir başarı oluşturmakta olan büyük araç lastikleri firmanın binek otomobil lastikleri dalında da çeşitli çalışmalar yapmasında büyük rol oynamıştır. bugünlerde yoğun şekilde dayanıklı oto lastiklerinin üretimini yapmakta olan Debica, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde Polonya Bilimler Akademisi Ekonomik Bilimler Enstitüsü’nün desteğini de yanına alarak yenilikçi fikirler ortaya atmaktadır.

memleketimizde de yaygın bir satış ve montaj ağına sahip olan Debica, Goodyear’ın kendisine sunduğu garanti ve servis imkanlarından mantıklı şekilde faydalanmakta ve sunduğu ucuz fiyat alternatifi ile bir çok aşırı firma içinde kendisine has bir çizgide ilerlemektedir. bütün üretimlerini hesaplı ve kalitesiz işçilik mantığı yürüten çin’in aksine Polonya’da gerçekleştirmekte olan Debica, kaliteye verdiği önemi de bu şekilde vurgulamaktadır.

Bir yanıt yazın