Yerli Üretici BMC, Azerbaycan’a 320 CNG Otobüs İhraç Edecek

Türkiye’nin en büyük ticari araç üreticilerinden olan BMC, Azerbaycan’a yeni otobüsler ihraç edecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’a gerçekleştirdiği resmi ziyarette Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak basın toplantısının ardından çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalandı. Bu anlaşmalardan biri, Bakü Ulaştırma Ajansı’nın 2021 yılında Bakü’ye 320 adet sıkıştırılmış doğalgazla çalışan (CNG) otobüsün teslimi için yaptığı ihale sonucunda BMC ile BNA arasında yapıldı.

Anlaşma Kapsamında BMC NeoCity Serisi Araçlar Sunulacak

BMC ile BNA arasında yapılan anlaşma kapsamında BMC NeoCity serisinden araçlar, Azerbaycan’a ihraç edilecek. Araçta bir Man Euro 6 CNG motor, bir Voith Diwa6 otomatik şanzıman ve Brist markasına ait bağımsız süspansiyona sahip ön aks bulunuyor. Arka aks da aynı markadan tedarik ediliyor. 9 metrelik otobüste -4 açılır koltukla birlikte- 29 kişi oturabiliyor.

BNA Heyeti İzmir’deki BMC Tesislerini Ziyaret Etti

BNA heyeti, anlaşmanın imzalanmasının hemen ardından BMC İzmir Pınarbaşı Tesisleri’ni ziyaret etti. Heyet, BMC otobüslerini yerinde inceledi ve test etti. BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk ve BNA başkanı Vusal Kerimli, ziyaret sırasında Karabağ Zaferi anısına, barış ve zaferin simgesi olarak “Sağlıklı Gelecek ve Ebedi Kardeşlik” sloganıyla birlikte zeytin ağaçları dikti. BMC otobüsleri, Busworld Europe 2017 Fuarı’nda “Busworld Awards 2017 – En İyi Tasarım Ödülü” ne layık görülmüştü.