Yeni SRI Teknolojisi Lastik Aşınma Seviyelerini Tespit Edebilir

Sumitomo Rubber North America’nın ana şirketi Sumitomo Rubber Industries Ltd. (SRI), lastik aşınma seviyelerini tespit etmek için “çığır açan yeni bir teknoloji” geliştirdiğini söylüyor. Bu teknoloji ile düzensiz lastik aşınması gibi sorunların da önüne geçmek planlanıyor. Peki, lastik aşınma seviyeleri nasıl tespit ediliyor?

Lastik Aşınma Seviyesi Nasıl Tespit Ediliyor?

SRI yetkilileri: “Bu son buluş, şirketimiz tarafından geliştirilen tescilli Sensing Core Lastik Algılama Teknolojisi’nin bir sonraki aşamasını temsil ediyor. Bu teknoloji, artık lastik aşınma seviyesini de tespit edebilecek. Bunun yanında lastik hava basıncı, lastik yükü ve zemin koşulları da hâlihazırda sistem tarafından algılanabiliyor.”

Lastik Aşınma Tespiti için Ek Bir Kurulum Gerekiyor mu?

SRI yetkilileri, lastik aşınma seviyelerini tespit edebilen yeni teknolojinin sensör olarak lastikleri kullandığını söylüyor. Firma, “Lastik aşınma tespiti için ekstra bir kurulum gerekiyor mu?” sorusuna da yanıt sunuyor.

Sumitomo Rubber Industries: “Lastik montajı ile igili ek bir kurulum veya herhangi bir bakım gerektirmiyor. Sensing Core, ayrıca; tekerlek hızı sinyal verilerini ve diğer ilgili bilgileri bulut üzerinden paylaşarak bölgesel düzeyde olası sorunların bulut tabanlı algılanmasına da olanak tanıyor.”

Düzensiz Lastik Aşınması Daha Çabul Tespit Edilecek

Sumitomo, mobilite hizmeti ve nakliye hizmeti sağlayıcıları arasında gelecekteki uygulamalar için Sensing Core teknolojisinin muazzam bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Aynı zamanda lastik aşınma seviyeleriniin takibi ile operasyonların genel güvenliği sağlanırken lastik bakım maliyetlerinin de büyük ölçüde düşeceği düşünülüyor. Bu teknoloji ile düzensiz lastik aşınması gibi durumlar herhangi bir soruna yol açmadan tespit edilebilecek. Gerekli ayarların yapılması durumunda bu durumun önüne geçilmesi ile lastik ömrü önemli ölçüde uzayacak.

SRI: “Şirketin Sensing Core Teknolojisi lastikler ve yolla ilgili çeşitli koşulları tespit edebilmektedir. Bunların tümü, uzun yıllar boyunca yüksek performanslı lastikler tasarlayarak edindiğimiz lastik dinamik davranışıyla ilgili kapsamlı bilgi birikimimiz ve lastikler dönerken iletilen tekerlek hız sinyallerini analiz edip yorumlayabilen özel dijital filtreleme teknolojisi sayesinde mümkün oluyor.”