Venturi Firması Gelecekteki Ay Görevleri İçin Lastik Prototipi Üretti

Monako merkezli bir şirket olan Venturi, Fransa’daki Le Bourget hava fuarında, özellikle Ay gezginleri için tasarlanmış deforme olabilen bir lastik olan en son yeniliğini tanıttı. Hem lastiği hem de yapımında kullanılan malzemeleri kapsayan bu çığır açıcı gelişme, uzay endüstrisinde devrim yaratmaya hazırlanıyor. Venturi’nin mühendis, kimyager ve fizikçilerden oluşan ekibi, bu öncü teknolojiyi yaratmak için İsviçre’nin Friborg kentindeki laboratuvarlarında yorulmadan çalıştı.

Geliştirilen Lastik Ay Yüzeyinde Hangi Araçta Kullanılacak?

Venturi firmasının yeni ay yüzeyi lastikleri, dayanıklılık ve gücü korurken deforme olma konusundaki benzersiz yetenekleriyle uzay araştırmaları için oyunun kurallarını değiştirmeye hazırlanıyor. Sert tekerleklere sahip önceki keşif uzay araçlarının aksine, Venturi’nin tekerlekleri engebeli Ay arazilerine uyum sağlamak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Bu esnek lastikler, Venturi tarafından geliştirilen ve SpaceX firmasının Starship fırlatma aracı kullanılarak 2026’da fırlatılması planlanan FLEX ay gezgini üzerinde kullanılacak. FLEX gezgininin birincil hedefi, Ay yüzeyinde, özellikle de Ay’ın güney kutbunda yaygın olan -90 ila -230°C arasında değişen aşırı sıcaklıklarda kargo taşımacılığı olacak.

Venturi Ay Lastikleri için Temel Özellikler Nasıl Olacak?

Venturi firmasının yenilikçi ay yüzeyi lastikleri, 192 jant teli ve şirket tarafından geliştirilen son teknoloji elastik sırt malzemesi ile etkileyici bir tasarıma sahiptir. Esneklikleri ve uyarlanabilirlikleri sayesinde bu lastikler zorlu Ay arazisini kat etmek için idealdir. FLEX rover’ın engebeli yüzeylere uyum sağlayabilen dört tekerleği, iki tonluk aracı (yük dahil) saatte 20 km’ye varan hızlarda hareket ettirecek. Lastiklerin en az 1000 km’lik Ay yolculuğuna ve güney kutbundaki sert radyasyona dayanabilmesi bekleniyor.

Ay Yüzeyinde Kullanılacak Lastikler Nasıl Test Ediliyor?

Venturi, Ay lastiklerinin en üst düzeyde güvenilirliğini ve performansını sağlamak için bunları Cleveland ve Houston’daki iki NASA araştırma merkezinde titiz testlere tabi tutmayı planlıyor. Bu kapsamlı test süreci, simüle edilmiş ay koşulları altında lastiklerin dayanıklılığını, deforme olabilirliğini ve esnekliğini doğrulayacaktır. Antartika keşfi için arazi aracı ve dünyanın en hızlı elektrikli motosikleti gibi önceki başarılarıyla tanınan Venturi, teknolojik inovasyonun sınırlarını zorlamaya devam ederek hem uzay keşfi hem de sürdürülebilir ulaşım alanındaki gelişmelere katkıda bulunuyor.