Toyota Jant Seçimi ile İlgili İpuçları Verdi

Sürücüler, araç satın alma sürecinde performans ve tasarım kriterlerine göre seçim yapıyor. Otomobiller için en önemli ekipmanlar arasında yer alan jantlar da hem performans hem de görünüm üzerinde önemli etki taşıyor. Bu nedenle; doğru jant seçimi yapmak önemli olsa da sürücüler, jantların yalnızca tasarımı ile ilgilenerek hatalı seçimler yapabiliyor. Toyota, jantların motor gücünü zemine aktardığını; bu nedenle jant seçimi yaparken teknik özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Jantlar, araca viraj performansından fren mesafesine kadar pek çok yönde etki ediyor. Jant ölçüleri ve jantın üretildiği malzeme, araç performansını önemli ölçüde değiştirebiliyor.

Toyota Jant Seçimi Nasıl Olmalı Sorusunu Yanıtlıyor

Toyota, jant ölçülerinin değiştirilebildiğini ve jant seçimi yaparken öncelikle boyut kriterine dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Jant boyutlarının değiştirilebilmesi, hem performans hem de tasarım açısından seçim yaparken esneklik sunuyor. Ancak; Toyota, jant ölçüleri seçilirken; aracın motor gücü ve ağırlığının bu esnekliğe sınır getirdiğini söylüyor. Aracınızda kullanabileceğiniz; üreticinin tavsiye ettiği jant boyutları, kapı çerçevesinde yer alan; doğru lastik basıncını da gösteren tabloda bulunabiliyor.

Jant Seçimi :Büyük Jant mı Küçük Jant mı?

Toyota, jant seçimi yaparken boyutların önemli olduğunu belirtiyor ve jant ölçülerinin performans üzerindeki etkilerini de sıralıyor. Büyük jantlar, spor araç modelleri için şık bir görüntü sunuyor ancak jant ölçüleri üzerinde yapılacak değişiklik, lastikleri de etkilediğinden yalnızca görsellik odaklı seçim yapmamak gerekiyor. Büyük jant kullanabilmek için lastiklerin yanak yüksekliğinin düşük olması gerekiyor. Bu da sürüş konforunu azaltmanın yanı sıra; süspansiyonlarda korozyon riskinin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Küçük jantlar ise yüksek yanaklı lastikler ile kullanılmaya uygun olduğundan; konforu arttırıyor ve dönüşleri kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra; büyük jantlar, daha yüksek sırt genişliğine sahip lastikler ile uyum sağlıyor. Bu durum, yakıt tüketiminin artmasına neden olabiliyor. Dingil ağırlığını yükselten büyük jantlar, hız kaybına da sebebiyet verebiliyor. Toyota, son olarak; büyük jant seçimi yapmanın aracın dengesini arttırarak; fren performansını güçlendirdiğini söylüyor.

Jant Ölçüleri Nasıl Hesaplanır?

Toyota, jant boyutları için hesaplamanın nasıl yapılması gerektiğini de söylüyor. Jant ölçüleri hesaplanırken; çapın inç olarak esas değerinin alınması gerekiyor. Toyota, daha teknik durumlarda ise; bijon aralığı, flanş ve jant ofseti vb. teknik detayların işin içine girdiğini söylüyor. Binek otomobillerde genel olarak; 14-19 inç arası jantlar kullanılıyor. Jant çapı, jantın iç kısmında yazıyor.