Pirelli P Zero Lastikler İngiliz GT Şampiyonası’nda

Pirelli, 2021 İngiliz GT Şampiyonası sezonunun ikinci yarışının yapıldığı Silverstone 500’deki ilk gerçek dayanıklılık testinde etkileyici dayanıklılık ve yarış performansı sergiledi. Motorsporları mücadelesi, normalden daha düşük sıcaklıkta ve gri gökyüzü altında gerçekleştirildi. Kazanan 2 Seas Motorsport’un Mercedes kullanan sürücüleri Hunter Abbott ve Martin Kodric oldu. Yarışlarda farklı sürüş koşulları için Pirelli P Zero ve Cinturato serisi lastikler kullanıldı.

Pirelli P Zero ve Cinturato Farklı Koşullar için Sunuluyor

İngiliz GT Şampiyonası altında bu yıl 10. kez gerçekleştirilen Silverstone 500 yarışında ekipler ve sürücüler, süre söz konusu olduğunda büyük ölçüde kendi araçlarına bırakıldı. Bununla birlikte; her sürücü için minimum ve maksimum sürüş süresine hâla uyulması gerekiyordu. Tanımlanmış pit bölgeleri olmadığı için; pit stopların zamanlaması, bazı takımların daha kısa, daha taktiksel hamleler yaparken diğerlerinin daha uzun süre sürüş yaptığı yarışın sonucunu belirlemede çok önemli rol oynadı.


İngiliz GT Şampiyonası ‘nın GT3 sınıfı yarışmacıları, geçtiğimiz yıl ilk kez kullandıkları Pirelli P Zero DHE lastikleri, bu yıl da kullanıyor. Yeni Pirelli pist lastikleri, daha önce kullanılan DHD2 deseninin gelişmiş versiyonu. GT4 sınıfında ise 2020’nin başında DH’nin yerini alan Pirelli P Zero DHB lastikler kullanılacak. Yağışlı havalar için ise Pirelli Cinturato WH lastikler sunuluyor. Tüm lastikler, çeşitli araç kurulumları ve sürücüler ile uyum sağlayacak ve zamanın %100’ünde maksimum performans suncak şekilde tasarlanıyor.

İngiliz GT Şampiyonası – 2021 Silverstone 500 Yarışı

İngiliz GT Şampiyonası en üst seviye GT3 yarışları, gerçek bir kedi ve fare savaşı gibiydi. 2 Seas Motorsport ikilisi Kodric ve Abbott, Mercedes serisinden Ian Loggie ve Yelmer Buurman’ın açık ara önünde bulunuyordu. Mercedes ile takımın ilk yarışını gerçekleştiren Kodric ve Abbott, ikinci saatte liderliği 63 numaralı Barwell Lamborghini’ye devretti ancak pit stopların son raundunun ardından direksiyonda Kodric ile öne geçti. Hırvat sürücü, Silverstone 500 yarışının sonlarına doğru Lind ile kıyasıya bir mücadelede birinci olan Adam Balon’un ortağı son şampiyon Sandy Mitchell’den yaklaşık sekiz saniye uzakta bitirdi.

GT4 sınıfındaki aksiyon da aynı derecede heyecan vericiydi. Deneyimli GT yarışçısı Darren Turner Newbridge Motorsport Aston Martin Vantage GT4’te şampiyonaya ilk kez katılan Matt Topham ile zaferi kutladı. Turner, son sürücü değişikliği pit stopunda Topham’dan görevi devraldı ve kapanış aşamalarında Steller Motorsport Audi R8 GT4’te pole pozisyonunda yer alan Richard Williams’ı devirerek galibiyeti aldı.

Pirelli P Zero Lastikler Kilit Rol Oynuyor

Pirelli İngiltere Motorsporları alanının yöneticisi Jonathan Wells: “Her zaman üç saatlik bir yarışta, lastiklerin korunması her takım ve sürücü için kilit bir faktördür; bu hafta sonu da farklı değildi. Ortam sıcaklıkları genellikle beklediğimizden biraz daha düşük olsa da, Copse ve Stowe gibi hızlı virajlardaki yüksek yükler nedeniyle yarış boyunca lastik aşınması nispeten yüksekti. Buna rağmen, Pirelli P Zero ve Cinturato lastikler ile her bölümdeki performans tutarlılığının etkileyici olduğunu fark ettik ve her sınıfta bir dizi en hızlı turun kaydedildiğini gördük.”