Monte Carlo Rallisi’nde Pirelli P Zero Lastikler Öne Çıktı

2022 Monte Carlo Rallisi ilk günü olan 20 Ocak’ta yumuşak Pirelli P Zero WRC RA lastikler, tam günlük yarışın anahtarı oldu. Buna karşılık cuma günü üç aşamanın iki tekrarlanan döngüsünden oluşan altı etap vardı. Bu etaplar, ekipler akşam Monako limanına dönmeden önce, rallinin en yüksek noktasını içeriyordu. Puget-Theniers’de iki döngü arasında (servis yardımı olmadan) yalnızca bir lastik değişimine izin verildi. Sabahın daha serin koşullarında, etaplardaki sıcaklıklar eksi beş dereceye kadar düşerken, birkaç sürücü dört yumuşak lastiğin yanı sıra iki süper yumuşak lastik aldı. Öğleden sonranın daha sıcak hava kuşullarında etapların ikinci koşusu için yumuşak lastik tercih edildi. (Hyundai’nin süper yumuşak kullanan Ott Tanak’ı hariç.) Cuma günü Monte-Carlo Rallisi’nde çok az kar yağsa da sabahları çok zorlu buzlanma ve don olayları yaşandı. Bu da sürücülerin tutarsız koşullarda tetikte olmaları gerektiği anlamına geliyordu.

M-Sport Ford sürücüsü Sebastien Loeb, Cuma günü bir gecede 9.9 saniye farkla önde giderken ilk dört etabı kazandı. Fransız pilotun takım arkadaşı Gus Greensmith, Toyota’dan Sebastien Ogier son etap galibiyetini almadan önce SS7’de kariyerinin ilk etap galibiyetini aldı. Elfyn Evans’ın kullandığı başka bir Toyota, yarışı üçüncü sırada tamamladı. Citroen sürücüsü Stephane Lefebvre ise 136 kilometreyi aşan bir rekabetin ardından WRC2 klasmanında 1,5 saniyeden daha az bir farkla liderliğini sürdürdü.

Pirelli Ralli Aktivite Müdürü Terenzio Testoni:”İlk etaplarda süper yumuşak lastik kullanan çok sayıda sürücü olmasına rağmen sabah ve öğleden sonra neredeyse tüm sürücüler yumuşak lastiği tercih etti. Yumuşak Pirelli P Zero WRC RA çok yönlü bir lastik olduğunu kanıtladı. Sabahları sıfırın altındaki zorlu koşullarda iyi yol tutuşun yanı sıra öğleden sonraları yüksek sıcaklıklarda stabilite ve güçlü aşınma direnci sundu. WRC’den uzun bir süre uzak kaldıktan sonra bile bu lastiklere hemen adapte olabilen Sebastien Loeb’i ve bugün ilk etap galibiyetini elde eden M-Sport takım arkadaşı Gus Greensmith’i tebrik ederiz.”