Jant Seçimi: Replika Jant Nedir?

Otomobillerinde jant değişimi ihtiyacı duyan araç sahipleri için birçok soru işareti ortaya çıkmaktadır. Orijinal jant fiyatları pahalı olduğundan jant seçimi yaparken birçok sürücü replika jant satın almaya yönelmektedir. Bu noktada; orijinal jant ile replika jant farkı sürücüler tarafından merak edilmektedir. Replika jantlar, orijinalleri ile aynı görünüme sahip olup; farklı bir marka tarafından üretilen jantlardır.

Replika Jant Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Replika jantlar , orijinalleri ile aynı performansı sunmasa da kalite olarak kendi aralarında farklılık göstermektedir. Daha ağır olan replika jantlar , yakıt tüketiminin artmasına ve direksiyonun ağırlaşmasına neden olabilmektedir. Replika jant seçimi yaparken; jant fiyatları olması gerekenden çok ucuz ise şüphelenmelisiniz. Bunun yanı sıra; Çin’de üretilen replika jant modelleri ile ilgili önyargı bulunmaktadır. Çin üretimi olan ürünler de kendi aralarında kalite olarak ayrışmaktadır. Kimi satıcılar bu önyargıdan dolayı; ürünlerin üretim yerini yanlış aktarabilmektedir. Bu nedenle jant değişimi yapma durumunda; orijinal jant satın alırken olduğu gibi replika jant seçimi yaparken de güvendiğiniz bayileri veya yetkili bayileri tercih etmelisiniz.

Jant Seçimi Yaparken Replikaya Alternatif Nedir?

Replika jant tercih etmese de daha uygun fiyata jant değişimi yapmak isteyen sürücüler için farklı bir alternatif daha bulunmaktadır. Replika jantların yanı sıra; ikinci el jant seçeneği de tercih edilebilmektedir. İkinci el jant seçimi yaparken; ürünün hasar görmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Düzgün bir şekilde kullanılmış; kırık, çatlak, eğrilik bulundurmayan ikinci el jantlar , replikalara yakın fiyatlar ile sunulmaktadır.

Replika Jant Garantiyi Bozar mı?

Faturalı olarak yetkili satıcılardan alınmayan tüm araç ekipmanları, araç garantisinin kısmen ya da tamamen bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Jant seçimi yaparken bu noktaya özellikle dikkat edilmelidir. İster orijinal ister replika jant olsun belirli kalite standartlarını taşımayan ürünler ile kaza yapılması vb. durumlarda; aracınızın bir kısmı veya tamamı garanti dışında kalabilmektedir. Kasko firmalarının bu durumda sorumluluk kabul etmeme hakkı bulunmaktadır. Jant değişimi yaparken sorun yaşamamak için tüm bu noktalara dikkat etmek önem taşımaktadır.