Jant Ofseti Nedir?

Janta yan taraftan bakıldığında merkezden geçen bir çizgi olduğunu düşünürsek; jant ofseti , göbek montaj yüzeyinden jant merkez çizgisine olan mesafedir. Milimetre cinsinden ölçülen jant offset üç tiptedir: Sıfır ofset , pozitif ofset, negatif ofset. Sıfır ofset jant göbeğinin merkez çizgisi ile aynı eksende olmasıdır.

Pozitif Jant Ofseti

Pozitif jant ofseti jant göbeğinin jantın ön yüzüne daha yakın olmasıdır. Bu tüm jantı frenlere ve araç süspansiyonuna doğru iter. Pozitif ofset jantlar genellikle önden çekişli otomobillerde ya da daha yeni arkadan çekişli otomobillerde bulunur.

Negatif Jant Ofseti

Negatif jant ofseti jant göbeğinin jantın daha arka tarafında yer alması ve arka flanşa yakın olmasıdır. Bu,  jantı aracın fren ve süspansiyon sisteminden uzaklaştırır. Derin jantlar ve yüksek kamyonla için geliştirilen jantlar genellikle negatif jant offset ile sunulmaktadır.

Jant Offset Neden Önemli?

Jant offset araç için doğru değilse yol tutuşu ve manevra kabiliyeti olumsuz yönde etkilenebilir. Genelliklejantın genişliğini değiştirirken, jantın içindeki uygun boşlukları korumak için jant ofseti de değiştirilmelidir. Genişlik artarken ofset aynı kalırsa, ek genişlik iç ve dış arasında eşit olarak bölünür.  Çoğu otomobil için bu, düzgün çalışmaz. Hangilerinin doğru çalıştığını doğrulamak için binlerce farklı araç ve jant boyutu kombinasyonu test edilmektedir.

Jant Offset Nerede Yazar?

Jant offset değeri, jantın iç tarafında; jant ebadını belirten sayı ve harf grubu ile birlikte yer almaktadır. Rakam ve ET veya IS ifadeleri ile belirtilen jant ofseti değeri -50 ila +70 mm arasında değişkenlik göstermektedir. Kimi jantlarda ise ET ve IS ifadeleri yazmaz; değer, yalnızca sayılarla ifade edilebilir. Şuanda satışta olan otomobillerin birçoğunda kullanılan jant ofseti değeri , +20 ila +65 arasında değişmektedir.