Hankook HPS-Cell Konsepti Bu Yıl 3. Kez Ödül Aldı

Güney Koreli lastik devi Hankook, Uluslararası Tasarım Mükemmelliği Ödülleri – IDEA 2021’de “Otomotiv ve Taşımacılık” kategorisinde ödül aldı. Markanın inovasyon projesi çalışması “Hankook Platform System (HPS)-Cell” finalist seçildi. Bu başarı ile birlikte Hankook, bu yıl; dünyanın en ünlü tasarım ödüllerinden üçünü de kazanmış oldu.

Hankook HPS-Cell, Temmuz ayında; “Red Dot Tasarım Ödülü: Tasarım Konsepti 2021”de “Mobilite ve Ulaşım” kategorisinde ödül kazanmıştı. Nisan ayında ise “Profesyonel Konsept” kategorisinde iF Design Award 2021’de kazanan proje olarak ilan edilmişti.

Hankook HPS-Cell Nedir?

Ödüllü Hankook HPS-Cell, akıllı şehir ve geleceğin mobilitesi üzerine bir araştırma projesi olan Hankook Tasarım İnovasyonu aracılığıyla önerilen modüler bir platform. Ortak araştırma yoluyla oluşturulan proje, gelecekte sürüş ve bugünün zorluklarıyla mücadele eden çözümler hakkında bir vizyon ortaya koyuyor. Proje, ‘Kentsel Yeniden Şekillendirme’ teması altında; çevre dostu teknoloji, otonom sürüş ve Yapay Zeka (AI) gibi ileri teknolojiler ile yeniden yapılandırılan şehirlerin dönüşümünü görselleştiriyor. Arttırılmış otomasyon altyapısının benimseneceği gelecekte tek başına bir araçtan ziyade yaşam alanlarının bir parçası betimleniyor.

Konsept Lastik Yol Koşullarına Göre Desen Değiştiriyor

Hankook HPS-Cell, elbette mobilitenin temeli olan lastiğe dayalı modüler bir platform. HPS-Cell projesinin lastiği, lastik dişlerini ve yol koşullarını gerçek zamanlı olarak tanımlamak için sensör teknolojisini kullanan havasız bir lastik. Bu teknoloji, aynı zamanda; değişken jantlar ve optimize edilmiş bir yapı kullanarak aşınma risklerine yanıt veriyor. Lastiğin sırt deseni, yol durumuna göre değişebiliyor.

Hankook Lastikleri Yenilikçi Tasarımlar Keşfetmeyi Planlıyor

Hankook Lastikleri Marka Laboratuvarı Başkan Yardımcısı Jimmy Kwon: “HPS-Cell ile IDEA tasarım ödüllerini almaktan gerçekten onur duyuyoruz. Bu yıl en prestijli üç ödülü alarak birinci sınıf tasarım yetkinliğimizi bir kez daha kanıtladık. İleriye dönük olarak; devam eden Ar-Ge yatırımları ve gelecekteki hareketliliğe öncülük etmek için ortak projeler yoluyla yenilikçi tasarımları aktif olarak keşfetmeyi planlıyoruz.”

IDEA Ödülleri Hakkında

Amerika Endüstriyel Tasarımcılar Topluluğu (IDSA) tarafından düzenlenen IDEA, Red Dot Tasarım Ödülü ve iF Tasarım Ödülü ile birlikte en saygın üç uluslararası tasarım ödülünden biridir. En iyi tasarım; yenilikçilik, kullanıcı deneyimi ve topluma fayda dahil olmak üzere çeşitli değerlendirme kriterlerinin kapsamlı bir değerlendirmesiyle seçilmektedir.