Goodyear Tupelo Lastik Fabrikası ABD’de Çıkan Hortumdan Etkilendi

1 Nisan 2023’de meydana gelen, EF2 kategorisindeki bir hortum Cooper Tire’ın (Goodyear’ın sahibi olduğu) Tupelo, Mississippi’deki fabrikasını vurdu ve üretimin durmasına ve Goodyear için 130 milyon dolara varan kayıplara neden oldu. Tesisin Haziran ayı başında faaliyete geçmesi planlansa da, şirket hasar ve Whiteland, Indiana deposundan tedarik kesintileri ile ilgili maliyetlere maruz kalmayı bekliyor.

2023 Yılı İkinci Çeyreğinde Goodyear ABD’de Ne Planlıyor?

Goodyear, üretimin durması ve tedarik kesintilerinin 2023’ün ikinci çeyreğinde şirketin ABD bölümünün faaliyet karında 60 milyon ila 80 milyon dolar kesinti yapacağını öngörüyor. Bunun nedeni azalan kârlılık, planlanmamış sabit maliyetler ve şirketin duruş süresi boyunca çalışanlara maaş ödemeye devam etme taahhüdü.

Malzemeleri Geri Yükleme ve Üretimde Devamlılık Nasıl Sağlanacak?

Hasarlara rağmen, Tupelo ve Whiteland’daki depolar sırasıyla 11 ve 18 Nisan tarihlerinde tedariği yeniden sağlayabilmiştir. Ancak Tupelo fabrikasındaki onarımlar henüz tamamlanmadı ve fabrikanın bu yılın üçüncü çeyreğinde tam kapasiteye dönmesi bekleniyor. Tupelo fabrikası, Goodyear’ın ABD’de binek otomobil ve hafif kamyon lastiği üreten üçüncü büyük üretim tesisi olup, günde 37.000 lastik üretme kapasitesine sahiptir.