Formula 1 Silverstone Pisti’nde Aşırı Isınan Jant Kazaya Sebep Oldu

Pirelli, Daniil Kvyat’ın geçen hafta büyük Britanya Grand Prix kazasına neden olan lastik arızasının aşırı ısınan bir jant tarafından tetiklendiğini açıkladı. Rus sporcu, Formula 1 yarışının 12. turunda yüksek hızlı Maggotts virajında spin atmaya başladı. AlphaTauri sürücüsü, arabasının Becketts kompleksinin dışındaki bariyerlere çarpmasını önlemek için hiçbir şey yapamadı. Kaza, güvenlik aracının ikinci kez piste erken giriş yapmasına neden oldu.

Formula 1 Britanya Grand Prix’te Jantın Fazla Isınması ile Lastiğin Topuk Bölgesi Yandı

Kvyat, Formula 1 mücadelesi sırada lastik arızasının kazayı tetiklediğine inanmazken daha sonra ortaya çıkan kamera görüntüleri, lastiğin pistten çıkmadan önce arızalandığını gösterdi. Pirelli, araştırması sonucunda Britanya Grand Prix sırasında ortaya çıkan jantla ilgili problemin lastiğin topuk bölgesinde bozulmaya neden olduğunu belirtti. Pirelli’nin yaptığı açıklamaya göre; mekanik bir sorun, jantın aşırı ısınmasına neden oldu. Jantın aşırı ısınması sonucunda ise lastiğin jantla temas hâlinde bulunan topuk bölgesi yandı. Bu nedenle; topuk, artık lastiğin janta tam olarak oturmasını sağlayamıyordu. Bu ise lastiğin basıncının inmesine neden oldu.

Formula 1 Pilotu Kvyat Kazadan Kendini Sorumlu Tutmuştu

Formula 1 AlphaTauri takımının pilotu Kvyat, başlangıçta kendini sorumlu tuttuğunu çünkü tam lastik arızalandığı sırada direksiyon ekranına baktığını belirtti. Geriye dönüp baktığında ise çarpmayı önlemek için yapacak hiçbir şeyi olmadığını söyleyen Kvyat, vites kutusunda sorun olduğunu; o sırada değişiklik yapmaya çalıştığını belirtti.

Kvyat: Grand Prix Yarışlarında Daha Önce Böyle Bir Şey Yaşamadım

Kvyat, Britanya Grand Prix yarışları esnasında yaşanan kazayı anlattı: “Lastik arızalandığında ekrana bakıyordum ve bu yüzden ne olduğunu gerçekten anlamadım. Çok garip ve kafa karıştırıcı bir olaydı ve kariyerimde daha önce hiç yaşanmamıştı. Lastik, bu kadar hızlı bir virajda arızalanabilir ama bilemiyordum. Düşündüğüm ilk şey, belki de bilmediğim bir tür kerb veya çimen olduğuydu ama tabi ki geriye dönüp baktığımda kesinlikle yapabileceğim hiçbir şey yoktu.”