Delphi Fren Balataları Testlerde Rakiplerini Geride Bıraktı

Otomotiv ekipman üreticilerine yönelik, gelecek için akıllı çözüm sistemleri geliştiren Delphi Technologies; Porsche Cayenne ve Audi Q7 ile aynı platforma sahip Volkswagen Touareg II V6 TDI ile gerçekleştirdiği orijinal ekipman ve fren testlerini tamamladı. Delphi Technologies, VW Touareg modeli ile gerçekleştirilen fren balatası testlerinde daha az aşınma sağlayarak sessiz fren performansı, direksiyon kontrolü ve aşınma stabilliği ile rakiplerinin önüne geçti ve böylece dayanıklılığını da ispat etmiş oldu.

Otomotiv ekipmanı üretenler için ileriye dönük çözümlere sahip olan Delphi Technologies, Porsche Cayenne ve Audi Q7 ile aynı platforma sahip olan Volkswagen Touareg II V6 TDI üzerinde gerçekleştirdiği orijinal ekipman ve fren testlerini tamamladı. Delphi Technologies’in geliştirdiği balatalar, pazardaki diğer dört markadan daha kaliteli olduğunu ekstrem sıcaklıklarda dahi sessiz çalışması ve daha az aşınma ile daha hızlı ve kontrollü frenlemeyi aynı anda sağlaması ile ispat etmiş oldu. Testler sırasında fren sistemine binen yük ve frenin aşınma riskiyle aynı şartları sağlamak için 50°C ila 400°C sıcaklıkları arasında beş ayrı çalışma sıcaklığında acil frenleme gerçekleştirilmesinin yanı sıra motor gücünün artmasıyla birlikte artan hız da test edildi.

Delphi Balataları Kısa Fren Mesafesi Sağlıyor

Delphi Technologies balatalarının kullanıldığı araç, saatte 170 km hız ile gerçekleştirilen testlerde diğer bütün rakiplerinden daha hızlı bir biçimde durma başarısını gösterdi. Bunun yanı sıra kontrollü duruş sağlaması ve ısı aralıklarında performansında sadece ufak değişiklikler olmasıyla da dikkatleri üzerine çekti. Delphi Technologies fren balatalarının kullanıldığı araç, saatte 170 km hızda yapılan bütün testlerde pazardaki diğer markaların kullanıldığı araçlardan daha hızlı durma başarısını gösterdi. 50°C sıcaklıkta 114 metrede durmayı başaran araç, 400°C sıcaklıktaysa sadece iki metre daha uzun mesafede durmayı başardı. Böylece Delphi Technologies balatasının üstün termal stabilitesi kanıtlanmış oldu.

Delphi Technologies için Güvenlik Ön Planda

Delphi Technologies küresel pazarlama, ürün ve strateji başkan yardımcısı Neil Fryer, şirket için en önemli noktanın güvenlik olduğunu belirtirken uygulamanın dizaynına bağlı olarak en iyi sürtünme performansına sahip malzemelerin seçildiğini söyledi. Fryer; böylece seçilen malzemenin, yüksek performans amaçlı üretilen araçlarda yüksek hızda frenleme sırasında ortaya çıkan enerjiyi kaldırabildiğini, ideal fren mesafesinin ve kontrolünün sağlanabilmesi için istikrarlı bir fren kuvvetine sahip balata bileşeni oluşturulması gerektiğini söyledi. Fryer, gerçekleşen testlerin Delphi Technologies balatalarının, farklı bazı markaların aksine, orijinal ekipman seviyesinde frenleme gücü ve kontrolüne sahip olup fren yıpranmasının da minimum seviyede olduğunu kanıtlandığını söyledi.

Delphi Balataları Orijinal Ekipmanlardan Daha İyi

Flyer, fren sesinin pek çok atölye için sorun yarattığını ve bu nedenle de Delphi Technologies fren balatalarında orijinal ekipman şimlerinin ve gürültü önleyici oluk, katman teknolojilerinin kullanıldığını söyledi. Bu çözümlerin balataların orijinal ekipmanlardan daha sessiz çalışmasını sağladığını söyleyen Flyer, aynı zamanda aşınma testlerinde de başarılı sonuçlar elde edildiğini sözlerine ekledi. Flyer, frenlemenin büyük bir kısmının gerçekleştiği ön aksta, farklı hız ve şiddetlerde 2.140 defa tekrarlanan durma testi ile pazarda en yakın rakibe göre 0,1 mm, en düşük performanslı markaya göre ise 1 mm daha az aşınma sağlandığını söylerken arka aksta da benzer sonuçlar alındığını ve orijinal ekipmanlardan daha iyi sonuçlar elde edildiğini söyledi. Ayrıca; Delphi Technologies balatasının ön ve arka disklerde de daha az aşındığını belirtti.

Fren Balatası Seçimi Kritik Öneme Sahip

Neil Fryer, fren balatası seçimini ip cambazlığı yapmaya benzetirken üstün fren performansına sahip bir balatanın hızlı aşınabileceğini, dayanıklı bir balatanın ise gürültüye neden olabileceğini söyledi.  Fryer, Delphi Technologies’in hiçbir ödün vermediğini söylerken balataların; VW Touareg  ile yapılan testlerde ses, aşınma ve durma performansı dengesi sağladığını ve yüksek performans gösterdiğini hatırlattı. Fryer, Delphi Technologies balatalarının hem atölyeler hem de sürücüler tarafından tercih edilen yüksek performansa sahip, üstün nitelikli ürünler olduklarını söyledi.