Alüminyum Jantlar ile Çelik Jantların Farkı Nedir?

Araştırmanızı yaptınız ve aracınız için dört adet kış lastiği lastiği satın almaya karar verdiniz. Bu, kış aylarında araç kullanacaksanız harika bir karar! Kış lastikleri, kış koşullarında önemli ölçüde daha fazla çekişe sahiptir. Bu da daha kısa fren mesafeleri ve daha fazla güvenlik sağlar. Kış / kar lastikleri kullanarak yolların daha güvenli bir yer olmasına yardımcı oluyorsunuz. Aynı zamanda lastikleri farklı jantlara takmak da değiştirilmelerini daha kolay hâle getiriyor. Kış lastiği seçimi ile birlikte kışın kullanılacak jant seçimi de önem taşıyor. Bunun için iki ayrı seçenek bulunuyor: Alüminyum jantlar ve çelik jantlar. Peki çelik jant ile alüminyum jant arasındaki fark nedir?

Alüminyum Jantlar Neden Alaşım Jant Olarak Biliniyor?

Çelik jantlar, tipik olarak siyah renkte, çelikten yapılmış jantlardır. Jant kapakları olmadan çok şık olmasalar da normalde alüminyum alaşımlı jantlardan daha uygun fiyatlara satılırlar. Kış lastikleri için kullanılan alüminyum jantlar, hafif ancak güçlü alüminyum alaşımından yapılır. Bu nedenle alaşım jant ismi ile de bilinirler. Erimiş metalin dövülmek yerine bir kalıba dökülmesiyle üretilirler. Daha sonra jantlar genellikle bir gümüş tonlarında boyanır ve cilayı korumak için dayanıklı bir şeffaf kaplama tabakası uygulanır. Bu dökme, boyalı alüminyum jantlar, günümüzün modern araçlarının birçoğunda orijinal ekipman olarak yer alır. Peki kış lastikleri için çelik jantlar mı alüminyum jantlar mı tercih edilmeli?

Alüminyum Jantlar Neden Daha Avantajlı?

Alüminyum jantlar, ilk olarak görünüm olarak açık ara daha iyidir. Pek çok sürücü araçlarında daha şık duran bu ürünleri tercih eder. Peki ya dayanıklılık? Üretim sırasında, çelik bir jant üzerindeki siyah boya, detaylara çok az dikkat edilerek hızla püskürtülür, bu nedenle boya ve cila kalitesi düşüktür. Şeffaf kaplama çok azdır veya hiç yoktur. Sonuç olarak, çelik jantlar normalde 90 günlük kısa bir boya garantisine sahiptir. Bu boya aşınmaya başladığında, ortaya çıkan çelik korozyona karşı savunmasızdır.

Alüminyum alaşımlı jantlar birinci sınıf bir ürünlerdir ve uzun son kullanım ömrü göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır, bu nedenle üretim süreçlerinde daha fazla özen ve mühendislik bulunmaktadır. Alaşım jantlar, çok sayıda daha kalın, daha kaliteli boya ve şeffaf kaplama katmanlarına sahiptir. Birçok mevsim dayanacak şekilde boyanırlar ve uygun şekilde muhafaza edilirlerse, boya ve cila jantın ömrü boyunca dayanacaktır.

Çelik Jantlar Ne Avantaj Sağlıyor?

Peki çelik jantlar nasıl avantajlar sunuyor? Çelik jant satın alan pek çok sürücü için itici faktör, uygun fiyatlardır. Fiyatları yıllardır artmaya devam etse de çelik jantlar, hâla alüminyum alaşım jantlar ile karşılaştırıldığında daha ucuz. Ayrıca eğer bir çelik janta zarar verebilecek kadar talihsizseniz düşünmeden başka bir çelik jant satın alabilirsiniz. Bu jantların görünümü hoşunuza gitmiyorsa jant kapakları ile onları daha şık hâle getirebilirsiniz. İster çelik ister alüminyum jantlar tercih edin kış lastiği ile birlikte bir jant takımına sahip olmanın avantajlarını uzun vadede tasarruf açısından deneyimleyeceksiniz. Aynı zamanda tüm araçlar, çelik jant kullanımına uygun değildir. Bunun için otomobil üreticisinin kullandığınız model için önerilerini okuyabilirsiniz. Bu öneriler, araç kullanım kılavuzlarında yer alabilmektedir.